Ezekre érdemes a munkavállalóknak figyelniük nyaralás közben

Legjobb strandok
9. Fig Tree Bay, Protarasz, Ciprus
Vágólapra másolva!
A nyárral együtt elkezdődtek a szabadságolások, ám a munkavállalóknak érdemes felidézniük, hogy a jogszabályokat a strandokon is be kell tartani. Az alábbiakban dr. Szabó Gergely Gábor ügyvéd gyűjtött össze néhány tanácsot arról, hogy mire érdemes odafigyelni szabadság alatt munkavállalóként.
Vágólapra másolva!

Szabadság alatti viselkedési normák munkajogi szempontból

Nincs olyan ember, aki ne szeretne picit lazulni nyáron és megfeledkezni a munkahelyi stresszről. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy bármit meg lehet tenni, mivel a szabadság alatt is alkalmazandók a Munka törvénykönyvének (a továbbiakban: „Mt.") szabályai.

Az Mt. kimondja, hogy a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel a munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné, valamint azt is, hogy a munkavállaló a munkaidején kívül sem tanúsíthat olyan magatartást, amely közvetlenül és ténylegesen alkalmas a munkáltatója jó hírnevének, jogos gazdasági érdekének veszélyeztetésére - írja a sajtóközlemény.

Ez nem jelenti azt, hogy a strandon is az előírt céges formaruhában kell lenni (főleg 40 fokban), vagy a céges szlogent kell ismételni, esetleg ne lenne szabad üzleti partnerekkel meginni egy koktélt nyaralás alatt.

Illusztráció Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2019 Mistervlad/Shutterstock. No use without permission./Mistervlad

Ugyanakkor az alábbi tanácsok a teljesség igénye nélkül bemutatják, hogy miként érdemes viselkedni a nyaralás során:

  • Nyugodtan koktélozzunk, de tartsuk a mértéket, mivel az alkohol sosem jó tanácsadó. Nincs annál kínosabb, mint amikor a szállodai személyzetnek kell kimenteni a magatehetetlen embereket a medencéből, akik egy fél órával az előtt még arról hencegtek, hogy mennyire sikeres projektmenedzserek egy multinacionális cégnél.
  • Ha már a hencegésnél tartunk: ne pletykáljunk a munkáltatónkról, vagy üzleti partnereinkről, ügyfeleinkről! Lehet, hogy büszkék vagyunk a munkahelyünkre (vagy utáljuk azt), de akár egy félmondattal is üzleti titkokat fecseghetünk ki.
  • Ne randalírozzunk, rongáljunk vagy dulakodjunk! A strandon mások labdával dobálása is ide tartozik, bármennyire is jó mókának tűnik.
  • A személyzet és a velünk együtt nyaraló emberek is érző lények. Ne tegyünk sértő megjegyzéseket, ha nincs elég jégkocka, vagy ha túl közel van a szomszéd fürdőlepedője. Próbáljuk mindezt kulturált módon megoldani.
  • A céges munkaeszközök (laptop, céges mobil) munkára és nem a strandra valók. Ugyanígy ne a céges bankkártyával foglaljuk le a jacht-ot az Adriai élményeinkhez.
  • Lehetőleg se a munkáltatónkra, se a pozíciónkra ne hivatkozzunk a nyaralás során. Próbáljuk a helyzeteket magánemberként megoldani, ne pedig azzal próbáljunk előnyöket szerezni, hogy pl. egy tőzsdén jegyzett cég pénzügyi vezetői vagyunk. Ettől nem lesz olcsóbb a lángos, viszont nagyon rossz fényt vetünk a munkáltatónkra.

Adatvédelmi kérdések nyaralás alatt

Számos ember úgy gondolja, hogy ha valami nincs fenn a közösségi médián, az nem történt meg. Ez kiváltképp igaz a nyaralásra, mert ilyenkor megmutathatjuk, hogy milyen különleges helyeken jártunk, mekkora luxusban élünk, és hogy mennyire egyediek vagyunk.

Ugyanakkor a felvételek készítésénél és közösségi média oldalaira való feltöltésnél nem árt, ha nem sértjük meg más képmáshoz való jogát, illetve az adatvédelmi szabályokat.

Amennyiben nem járunk el körültekintően, akkor nemcsak a felvételeken lévő személyeknek okozunk jogsérelmet, hanem a munkáltatónkat is rossz színben tüntethetjük fel, annak jó hírnevét kockára téve

- hívja fel a figyelemet a szakértő.

Illusztráció Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2022 DavideAngelini/Shutterstock. No use without permission./Davideangelini

Dr. Szabó Gergely Gábor, a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners ügyvéde elmondta:

Hozzátette: „A bírói gyakorlat szerint az, hogy valaki nem egyedül szerepel egy felvételen, még nem meríti ki a tömegfelvétel fogalmát, tömegfelvételről kizárólag abban az esetben beszélhetünk, amennyiben az egyén nem önmagában, vagy kiemelve a tömegből (individualizálva), hanem mint sokaság jelenik meg, az összhatásra koncentrálva egyéni ábrázolás nélkül."

Mindezek nyomán a teljesség igénye nélkül az alábbiakat javasoljuk:

  • Amennyiben nem tömegfelvételt készítünk, kérjünk hozzájárulást! Ez nem azt jelenti, hogy formanyomtatvánnyal kell érkezni a strandra, hanem értelmes ember módjára meg kell beszélni a helyzetet és ha az érintett a fénykép törlését kéri, törölni kell.
  • A hozzájárulást minden platformra külön-külön is kérjük meg, mivel más jellegű képeket érdemes közzétenni LinkedIn-en mind Instagramon, nem is szólva a TikTok videókról.
  • Minden érintettől kérjünk hozzájárulást. Attól, hogy valaki a hotel személyzetéhez tartozik, nem jelenti azt, hogy automatikusan hozzájárul ahhoz, hogy videózzuk, amint koktélt kever nekünk.
  • Ne készítsünk felvételt kínos helyzetben lévő emberekről. Mi sem örülnénk, ha a következő netes bakiparádéban szerepelnénk.
  • Attól, hogy valaki ránk mosolyog, még nem járult hozzá a felvételhez. Bármennyire is csinos vagy jóképű az adott ember, egy mosoly nem jelenti azt, hogy készíthetünk saját célból fényképsorozatot, vagy videót róla, illetve, hogy azt feltölthetjük az internetre. Amennyiben pedig mindezt az adott személy tudta nélkül készítjük, az jogsértő is.

További szempontok

Fontos a pihenés, viszont ez nem jelenti azt, hogy elérhetetlennek kell lenni a munkáltató számára.

Az Mt. alapján a megkezdett szabadságot megszakíthatja a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén.

Sajnos van olyan, hogy „ég a ház", így lehetnek olyan esetek, amikor a főnök szabadság alatt hív.

Amennyiben pedig visszatértünk a szabadságról, de azt tapasztaljuk, hogy a minket helyettesítő kollégák semmit nem csináltak a munkánkból, azt nem személyes bosszúval, veszekedéssel, vagy erőszakkal kell honorálni. Érdemes inkább konstruktívan megbeszélni a helyzetet (ők is fognak szabadságra menni), és szükség esetén a felettesünknek jelezni a problémát - írja a közlemény.