Szentendre Regionális Déli Vízbázis megóvása érdekében végzett kármentesítés

Vágólapra másolva!
2023. év végén zárul az utóbbi évek legnagyobb jelentőségű környezeti kármentesítéseinek egyike, a Szentendre Regionális Déli Vízbázis megóvása érdekében végzett kármentesítés (KEHOP-3.3.0-15-2021-00010) elnevezésű projekt.
Vágólapra másolva!
"PRB fal kiépítési munkálatai - talajkeveréses injektálás" Forrás: KDVVIZIG

A projekt kedvezményezettje, az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság alkotta konzorcium hazai és uniós források felhasználásával, a pályázati felhívással összhangban, a vízbázis védelmében végzi a felszín alatti vizek szennyezettségének csökkentését. A projekt végrehajtásával a vízbázisról 14 település lakossága tudja a továbbiakban is biztonsággal fogyasztani a Duna-parti kútsorról érkező vizeket. A műszaki beavatkozást az elsőfokú környezetvédelmi hatóság által kiadott határozat alapján végzi el a beavatkozásra kötelezett Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság.

A szennyezett terület Szentendre déli részén helyezkedik el, a Szentendrei-Dunába betorkolló Dera-patak bal és jobb partján. A bal parton ipari terület, a jobb parton pedig a volt szovjet laktanya területe található. A feltárt szennyezőanyagok (klórozott szénhidrogének) az élő szervezetre káros hatással vannak. Az ártalmatlanításhoz az Európai Unió és a Magyar Állam biztosított forrást.

A kármentesítést a közbeszerzési eljárás eredményeként kiválasztott Békés Drén Kft. végzi. A műszaki beavatkozás, kármentesítés során a felszín alatti, szennyezett rétegekbe olyan anyagokat juttatnak le (nulla vegyértékű vas, mikrobiológiai segédanyagok és baktériumok), melyek bontják a szennyezést okozó klórozott szénhidrogéneket.

További feladatai még a kármentesítéshez kapcsolódó tervezési feladatok elvégzése, a beavatkozás hatékonyságát vizsgáló, a teljes területet lefedő monitoring rendszer üzemeltetése és az utómonitoring terv elkészítése, engedélyeztetése, továbbá a kapcsolódó létesítmények megvalósítása.

Az egészséges ivóvíz biztosítása nemcsak az ember egészségének megóvása, hanem a környezetre gyakorolt kockázatok csökkentése szempontjából nemzetgazdasági jelentőségű. A beavatkozásnak köszönhetően a Szentendre Regionális Déli Vízbázis megóvása teljesül és így az érintett településeken – Budakalász, Csobánka, Pilisborosjenő, Piliscsaba, Pilisjászfalu, Pilisszántó, Pilisszentiván, Pilisszentkereszt, Pilisszentlászló, Pilisvörösvár, Pomáz, Solymár, Szentendre, Tinnye és Üröm – élő 120 ezer ember továbbra is biztonsággal fogyaszthatják a Duna-parti kútsorról érkező vizet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!